30 let od ukončení osobní dopravy do Tovačova

12. dubna 2011 v 18:44 |  TOVAČOVKA
V letošním roce je tomu již 30 let od okamžiku, kdy nás navždy opustila pravidelná osobní doprava na trati z Kojetína do Tovačova. 31.05.1981 byl posledním dnem, kdy bylo možné k cestě do/z Tovačova využít vlak. Proč se tomu tak stalo je i dnes otázkou. Jeden z důvodů, který se uvádí je upřednostnění tehdy velmi silné nákladní dopravy na úkor dopravy osobní. Ačkoliv se o jejím opětovném znovuzavedení vedly živé diskuze zvláště v polovině devadesátých let, k realizaci však vzhledem k finanční náročnosti již nedošlo. Čas však povážlivě plyne a poměry na trati se nezadržitelně změnily. Kdysi velmi silná nákladní doprava citelně oslabila a dnes je již jen zlomkem někdejších přepravních výkonů. Zatímco vozba štěrků ze Skašova se v posledních letech po propadu stabilizovala, nákladní doprava do koncového nádraží v Tovačově prakticky ustala. Stále klesající poptávka po přepravách se zúžila pouze na jediného zákazníka - firmu Transpal zabývajíci se distribucí paliv. Ovšem ani tento stav neměl dlouhého trvání a s příchodem roku 2010 nachystala SŽDC a.s. trati pomyslný nůž na krku. Úsporná opatření ve vedení SŽDC a.s. a neobjednání trasy v novém GVD 2010/2011 ze strany ČDCargo vyústila v zahájení správního řízení ve věci zastavení veřejné drážní dopravy. Pro nákladiště Tovačov je vyhlášen zákaz nakládky (ZAN), což jen umocňuje závažnost situace, ve které se trať ocitla.
Letošní smutné kulaté výročí bylo hlavním impulsem k uspořádání nádcházejících oslav spojených s jízdami zvláštních vlaků, jakožto živé připomínky zdejší osobní dopravy. Ty se uskuteční v neděli 8.5.2011 v době od 8:00 do 17:30 za účasti motorového vozu 810 (tehdejší M152.0) v polomáčeném barevném provedení. Na trať se v průběhu dne vydá celkem sedm párů vlaků vedených sólo motorovým vozem, z nichž polední pár je určen pro fotografy za zvýšené jízdné. Vlaky budou po celý den zastavovat také na bývalých zastávkách Oplocany a Uhřícice obec. Kromě vlakového personálu v dobových uniformách z 80.let a stylových lepenkových jízdenek, je pro zájemce připravena také zcela nová Výroční turistická známka - 30 let od ukončení osobní dopravy na trati Kojetín - Tovačov ( viz.vyobrazení v úvodu ). Ta navazuje na úspěšný počin z loňského roku, kdy jsme si připomínali výročí 115 let od zahájení provozu na trati. Její prodej bude uskutečňován po dobu jízd u vlakového personálu KMD (Kroměřížská dráha o.s.). Celoročně pak na pokladně zámku v Tovačově, v městském informačním centru v Kojetíně nebo přímo na e-mailové adrese boceli@centrum.cz. Prodejní cena je stanovena na 30,- Kč za kus.
Výše zmiňované jízdy lze také využít jako dopravní prostředek na souběžně pořádané akce v Tovačově. Jednak bude probíhat tradiční Jarmak pořádaný na místním zámku a také již 5.ročník psích závodů - Kirican Disc Dog Freestyle www.kirican.com s mezinárodní účastí, který určitě stojí za shlédnutí.
Přijměte tedy pozvání na jedinečnou akci a zavzpomínejme na dobu před 30-ti lety. Všichni jsou co nejsrdečněji zváni !

Více informací naleznete na stránkách www.prototypy.cz/tovacovka
Jízdní řád zvl. vlaků 8.5.2011
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama