Květen 2011

Smutné výročí

15. května 2011 v 13:18 TOVAČOVKA
Neděle 8.5.2011 nedávala tušit nic mimořádného snad jen, že na tento den připadá svátek Den osvobození. A přesto se stal pro Tovačovku dnem významným.
Průvodčí v dobových uniformách, lepenkové jízdenky, dobově vyzdobený motoráček a všudypřítomná oslavná prvomájová hesla. Tak by šlo ve stručnosti shrnout jedinečnou retro akci, kterou uspořádalo občanské sdružení Kroměřížská dráha za spolupráce Českých drah a.s. Hlavním impulsem k realizaci se stalo letošní smutné výročí, kdy si připomínáme 30 let od zastavení pravidelné osobní dopravy na této trati. Ano, nechce se tomu věřit, ale poslední pravidelný spoj odjel z hanáckého města Tovačov již 30.05.1981. Od té doby na trati funguje pouze nákladní doprava.
Dopravu sedmi párů zvláštních vlaků zajistil motoráček řady 810 patřičně vyzdobený do podoby, jakou měl v posledních dnech provozu roku 1981. Nejen vůz, ale i okolí trati se alespoň na chvilku vrátilo o oněch 30 let zpět. Čest práci, Zdravíme májové dny, to je jen část výčtu oslavných hesel, která mohli cestující za okny vlaku spatřit. Zastavovalo se na všech bývalých zastávkách.
Zájem cestujících o svezení zcela předčil očekávání pořadatelů a počet 600 prodaných jízdenek hovoří za své. Motoráček po celý den jezdil zcela vytížen a poslední pár musel být operativně posílen o přívěsný vůz.
Cestující měli možnost si ve vlaku zakoupit pohledy, otisknout pamětní razítka či přečíst dobový tisk. V prodeji byla také výroční turistická známka vydaná přímo k této akci. Známý suvenýr lze mimo akce zakoupit také po celý rok na zámku v Tovačově a v Infocentru Kojetín.
Ten, kdo se nespokojil jen s připraveným programem na trati, mohl též navštívit právě probíhající 5.ročník psích závodů Kirican Disc Dog Freestyle na hřišti v Tovačově nebo hanácké hody v Uhříčicích.
Kdo se na akci nedostal a rád by se svezl nemusí zoufat. Další možnost jízdy na tovačovské trati bude ve dnech 13. a 14.8., kdy se v Tovačově koná tradiční Folk-country festival Tovačovský PORTÁL. A právě letošní ročník by měl mít punc zahraniční účasti nasazených vozidel. Přislíbena je účast motorového vozu řady M274.0 "Modrý šíp" ze Slovenska. Tak neváhejte a přijďte zavzpomínat !

M152.0191 nedaleko Polkovic směřuje na svém druhém obratu do Tovačova
ZvlOs 31154 právě projel bývalou zastávkou Uhříčice
Na jeden den reaktivovaná zastávka v Oplocanech je svědkem zastavení osobního vlaku 31156
Motorový vůz M152.0191 (810.191-7) zdolává poslední metry stoupání nad Uhříčicemi
Mezi Polkovicemi a Uhříčicemi ...
Polední pár do Tovačova právě sjíždí od Uhříčic směrem k Lobodicím
Krátký pobyt na zastávce a nákladišti Lobodice
Jen několikrát do roka jsou Lobodice svědky jízd osobních vlaků. Jednou znich byl právě zmiňovaný 8. květen
Hláska Skašov a osobní vlak do Tovačova vedený vozem řady M152.0. Před 30-ti lety každodenní obrázek ...
Km 9,0
Nezaměnitelné panoráma města Tovačov
Krajinou u Polkovic projíždí zvl.os. vlak 31159 do Kojetína
Nad Uhříčicemi ...
Na reaktiovované zastávce Uhříčice obec
Další z typických míst na Tovačovce. Souběh trati do Tovačova a vlečky štěrkovny na bývalé hlásce Skašov
Vzorně udržované nádražíčko v Lobodicích
Traťové esíčko u uhříčického hřbitova
Okolo areálu bývalého annínského cukrovaru (dnes závod Prefa TOPOS) projíždí os.vlak do Tovačova
Svátečně vyzdobená výpravní budova stanice Tovačov
Poslední pár vlaků byl mimořádně posílen o přívěsný vůz Btax 50 54 24-29 191-0. Číselné označení vozu shodné s motorem 810.191-7 je opravdu jen náhodné.
Mimořádné objíždění soupravy v Tovačově dne 8.5.2011
Poslední vlak právě opouští zastávku Oplocany
Os 31165 mezi zastávkami Lobodice a Uhříčice
Snímkem Zlv.Os 31165 nad Kojetínem se protentokrát rozloučíme
Text a foto Michal Boček

Pamětní jízdenky používané na akci 8.5.2011