Portálu kraloval Modrý šíp

19. srpna 2011 v 0:02 |  TOVAČOVKA
Tak a další jedinečná akce na Tovačovce je za námi ! Ve dnech 13.-14.8.2011 se konaly již po páté jízdy zvláštních vlaků mezi Kojetínem a Tovačovem u příležitosti Folk-country festivalu Tovačovský PORTÁL. Je zajímavé pozorovat jak souměrný je vývoj v nasazení použitých vozidel se stále se rozšiřujícím podvědomím mezi veřejností a růstem počtu cestujících. Jak přibývají léta, roste popularita těchto vlaků a s ní i atraktivita nasazených vozidel. Zatímco první ročník jízd byl zcela v režii zcela běžné řady 810 s přípojnými vozy 010, letošní ročník byl skutečnou třešničkou na dortu. Ze Slovenska totiž dorazila souprava s opravdovým klenotem mezi kolejovými vozidly. Tím bezesporu je motorový vůz M274.004 takzvaný "Modrý šíp". Výrobek plzeňské ŠKODY z roku 1934 dnes opečovává v provozním stavu Múzejno- dokumentačné centrum Bratislava (MDC) ve Vrútkách. Po celý víkend mu sekundoval bratislavský motorový vůz M262.007 (ČKD Praha,1949) spolu s přívěsným vozem Bix.
Tak jako v přechozích letech i letos se podařilo skloubit dohromady dvě velké kulturní akce a využít tak maximálně zavedené vlakové spojení mezi Tovačovem a Kojetínem. V sobotu se konal 13.ročník hudebního festivalu Tovačovský PORTÁL, v neděli pak tradiční Kojetínské HODY na náměstí v Kojetíně. Mimo to bylo možné navštívit expozice v tovačovském zámku, či vystoupit po schodech na 96 m vysokou Spanilou věž a rozhlédnout se do kraje.
Po celý víkend pendlovaly vlaky v takřka hodinových intervalech. V sobotu vyrazilo na trať 8 párů vlaků, v neděli pak párů sedm. Souprava ve složení M262.007+Bix+M274.004 zajistila sobotní vozbu, vyjma posledních dvou párů, kdy na trať vyrazil sólo Modrý šíp. Neděle pak byla ve znamení obraceného postavení, to jest M274.004+Bix+M262.007 při příjezdu do Tovačova.
Velice dobře připravená akce se nesla v pohodové atmosféře. Dařilo se oproti minulým létům dodržovat stanovený jízdní řád, technika šlapala i přes svůj požehnaný věk bezproblémově za což patří velké poděkování provozním četám obou strojů. Co však opět již tradičně nezklamalo bylo počasí. Pravé "tovačovské" se předvedlo v sobotu zataženou oblohou s četnými bouřkami doprovázenými přívalovými lijáky. Neděle se pro změnu zahalila do husté mlhy, která by se dala krájet. Teprve okolo poledne po protrhání nízké oblačnosti se ukázala tolik žádaná slunečná obloha, na kterou je letošní léto velmi vzácné.
I přes některá negativa, která se jen těžko dají odstranit (zejména počasí), přilákaly letošní jízdy rekordní počet cestujících přesahující cifru 1500 prodaných jízdenek. Mimo ně se akce zůčastnily další desítky lidí, kteří se pouze přišly podívat na bývalá nádraží nebo jen k trati zamávat. Těm všem je nutné poděkovat za přízeň a podporu. Trať, nad kterou se v současnosti stahují mračna, to bude do budoucna hodně potřebovat !
Tak někdy u trati při další akci nashledanou ...

13.08.2011

M262.007 + M274.004 projíždí bývalou zastávku Oplocany.
Modrý šíp před nezaměnitelnou kulisou tovačovského nádražíM274.004 míjí na cestě do Kojetína industriální zátiší prefy TOPOS TovačovNad Uhříčicemi ...M274.004+M262.007 opouští zastávku v Lobodicích.
V místech bývalé zastávky Uhříčice projíždí zvl.os. vlak do Tovačova.
M262.007 odpočívá mezi spoji v žst.Kojetín u bývalého tovačovského nástupiště.
Noční atmosféra na nádraží v Tovačově. Takovýto pohled je možné spatřit pouze jedenkrát do roka ...

14.08.2011

Světelný přejezd u Uhříčic.
Krátký pobyt mezi spoji v Tovačově.
Okolo betonářského závodu Betonika v Lobodicích proplouvá zváštní osobní vlak do Tovačova.
Hláska Skašov
Souprava stoupá na 12%° nad vsí Uhříčice.
U Toposu ...
Krajina úrodné Hané nedaleko Polkovic. Komín v pozadí patří závodu TOPOS Tovačov.
A snímkem posledního nedělního spoje do Tovačova se protentokrát rozloučíme ...


Text a foto Michal Boček

 


Komentáře

1 Ugg Boots UK Ugg Boots UK | E-mail | Web | 7. října 2011 v 4:02 | Reagovat

Shoe soles of the feet will Ugg Boots UK. smell normal sweating is due to the reason. Moncler Jackets Outlet Soles of the feet per square centimeter Moncler Outlet.the feet than other parts of the sweat glands several times Cheap Ugg Boots UK.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama