Záhořanský uhelný pomník

26. srpna 2011 v 5:49 |  Industria
Dominantní prvky v krajině vždy zaujmou. Především jde o církevní stavby, kdy kostelní věže tvoří nepřehlédnutelný prvek v jinak monotóním okolí. V obci Záhořany na okraji Doupovských hor se však věž místního kostela sv. Jana Evangelisty jen tiše krčí pod mohutným železobetónovým skeletem místní třídírny uhlí. Právě ona je nepřehlédnutelnou dominantou celého podhůří Doupovských hor ze strany od Radonic. Tato mohutná stavba z roku 1920 byla v provozu pouze do roku 1927. Od té doby pouze tiše chátrá. Třídírna zpracovávala uhlí z nedalekého povrchového dolu Prokop, ležícím v tzv. Pětipeském uhelném revíru. Ten započal těžbu v roce 1919, ovšem pro nízkou kvalitu uhlí byla těžba záhy v roce 1927 ukončena. Již v následujícím roce došlo k demontáži technologických celků třídírny včetně dopravních zařízení. Povrchový důl byl postupně zaplaven vodou a dnes slouží coby rybářský revír pod názvem Podkova.
Samotná doprava vytěženého uhlí mezi jeden kilometr vzdáleným povrchovým dolem a třídírnou probíhala pomocí dvokolejné úzkorozchodné drážky. Pohyb vozíků na trati zajišťovalo oběžné lano, které jedním směrem vytahovalo ložené vozíky do třídírny k výklopníku, druhým pak zpětně prázdné vozíky k nakládce. Odvoz zpracovaného uhlí se děl normálněrozchodnou vlečkou vedoucí od násypek třídírny s napojením na dnešní trati č.143 Kadaň - Vilémov u Kadaně - Kdaňský Rohozec/Kaštice v mezistaničním úseku Vilémov u Kadaně - Vilémov u Kadaně město.
Je až s podivem, že komplex budov třídírny, kotelny a správního domku a zcela ojedinělého komínu přežil do dnešních dnů bez větší úhony. Máme tak i po 84 letech možnost utvořit si přesný obrázek o koncepci celého provozu včetně použité technologie dopravy suroviny. Kromě výše uvedených staveb je do dnešních dnů zachováno v celé délce jak těleso bývalé vlečky z Vilémova, tak těleso drážky do povrchového lomu Prokop. Teprve v posledních letech se začíná hovořit o chystané rekultivaci této oblasti v rámci projektu odstraňování ekologických zátěží (v závěru roku 2011). Z povrchu zemského by tak měl nenávratně zmizel celý komplex třídírny vyjma komínu. Ten by měl být zachován pro svoji atypičnost v rámci celé ČR. Jeho jedinečnost spočívá ve spojení oktagonového dříku a rezervoáru na vodu. Něco podobného nikde jinde na území ČR nenajdeme.
Proto doporučuji návštěvu neodkládat dokud je možné v celé své kráse tento dominantní prvek obdivovat. Vstup do objektu je volný a na vlastní nebezpečí !
Dobová fotografie zachycující ještě plně funkční třídírnu včetně kolejové trasy spojující povrchový lom s třídírnou. Snímek byl převzat z webových stránek https://sites.google.com/a/doupovskadraha.cz/region/Home
Celkový pohled na záhořanskou třídírnu od východu
Hlavní průčelí třídírny v pohledu z prostranství vlečkového kolejiště
Severní trakt třídírny s výtahovou věží
Severní průčelí
Prokopova šachta - německý nápis na hlavním průčelí záhořanské třídírny
Prostor násypek, kde se vytříděné uhlí sypalo do normálněrozchodných železničních vozů
Otvory v podlaze po demontovaném technologickém zařízení ve čtvrtém podlaží
Celkový pohled na třídírnu a zavážecí most
Zavážecí rampa třídírny. Tudy se dopravovalo vytěžené uhlí z povrchového dolu do třídírny. Zelený pás v polích za rampou je bývalým tělesem dvoukolejné úzkorozchodné tratě. Dopravu plných a prázdných vozíků na cca 1 km dlouhé trati zajišťovalo oběžné lano. Viz. historická fotografie v úvodu.
Pozůstatky kolejových polí v betonové podlaze na zavážecím mostu
Otisky dvoukolejné úzkorozchodné kolejové dráhy na zavážecím mostu
Zbytky drážky u výklopníku
Záhořanská třídírna od západu
Komínový unikát - jediný komín v ČR s oktagoním dříkem a rezervoárem na vodu
Třicetimetrový jedinec v celé své kráse
Detailní pohled na rezervoár
Notně zdevastovaný objekt bývalé kotelny

Zde publikované snímky byly pořízeny dne 21.08.2011
Autor: Michal Boček

Prameny:

- Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV.díl
 


Komentáře

1 Ugg Boots UK Ugg Boots UK | E-mail | Web | 7. října 2011 v 4:03 | Reagovat

Shoe soles of the feet will Ugg Boots UK. smell normal sweating is due to the reason. Moncler Jackets Outlet Soles of the feet per square centimeter Moncler Outlet.the feet than other parts of the sweat glands several times Cheap Ugg Boots UK.

2 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 16:00 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

3 Ywory Ywory | E-mail | 20. srpna 2014 v 12:04 | Reagovat

Krásný fotky, ale jediné co stojí je už jen komín, jinak celá třídírna srovnaná se zemí ... :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama