Nádraží Tovačov

13. dubna 2012 v 22:34 |  TOVAČOVKA

aktualita k 13.04.2012

Jsou tomu již tři měsíce, kdy byla bývalá nádražní budova stanice Tovačov převedena z majetku RSM (Regionální správa majetku) do rukou soukromého majitele. Po dlouhých 7 letech chátrání, devastace a jakéhokoliv nezájmu původního správce objektu s tímto neutěšeným stavem cokoliv dělat, přichází konečně obrat k lepšímu. Již teď lze vidět první pozitivní kroky, díky kterým budova pomalu ale jistě vstává z mrtvých.
Objekt staniční budovy využívaly České dráhy a.s. do konce GVD 2005/2006. Dopravní službu tu vykonával výpravčí, který řídil dopravu na celé trati. Razantní pokles nákladní vozby na trati a vysoké náklady na provoz byly hlavním důvodem k provedení řady úsporných opatření. První krok ke změně stavu nastal na podzim roku 2004, kdy byla ukončena dopravní služba na hlásce Skašov. Světelná návěstidla převedena z oddílových na krycí a došlo k instalaci samovratné výhybky. Další úsporné kroky na sebe nenechaly dlouho čekat a tak k 8.12.2006 dochází k ukončení dopravní služby v žst. Tovačov. Celá stanice je úředně zrušena a administrativně převedena na pouhé nákladiště. Místní staniční zabezpečovací zařízení bylo demontováno včetně vjezdového světelného návěstidla L, který bylo odstraněno v období od 10. do 15.12.2006. Fuknce výpravčího v Tovačově je ukončena a dopravu na celé trati nově řídí výpravčí v Kojetíně.
S ukončením trvalé dopravní služby, končí také jakékoliv využití zdejší staniční budovy. Místnost dopravní kanceláře v přízemí byla během prosince 2006 vyklizena, zbytek inventáře zůstal ponechán napospas osudu. Drážní byt v prvním poschodí přestal být užíván již před několika lety. Jak již tomu v našich poměrech bývá zvykem, netrvalo dlouho a opuštěný objekt začalal lákat sběrače kovů a místní omladinu k odpoledním "hrám". Postupně mizející okenní tabulky, několikrát vylomené vstupní dveře, rozkradené ústřední topení, sprejerské výtvory, apod. To je jen strohý výčet věcí, které budovu během oněch šesti let postihly.
První snahy o využití budovy mimo vlastníka objektu se datují na jaro 2010, kdy byl objekt mabízen k pronájmu podobně jako místní staniční skladiště. Vzhledem k vysoké ceně nájemného a celkově špatnému stavu budovy, se však žádný potencionální zájemce nenašel. Další krok k záchraně budovy před celkovou devastací proběhl na podzim roku 2011, kdy se budova nově objevila v položkách objektů RSM určených k prodeji. Přes počáteční pesimistické odhady o vývoji situace okolo budovy, se v závěru roku 2011 přeci jen zájemce našel. K vlastnímu prodeji došlo v lednu roku 2012. Objekt by měl dle slov nového majitele po nutných stavebních úpravách sloužit jako soukromý byt.

Stav objektu k 28.3.2012. Ze snímku je patrná pokročilá devastace objektu zejména na okenních otvorech.
Stejná situace v pohledu od města.
Stav vchodové části budovy do vestibulu ve směru od kolejiště s obnoveným staničním nápisem (28.03.2012)
Interiér vestibulu stanice k 28.03.2012 - dvoukřídlé dveře v pozadí sloužily coby přístup cestujících do vestibulu ve směru od města. Dveře vpravo pak vedou do prostoru dopravní kanceláře.
Pokročilá devastace objektu se nevyhnula ani interiérům stanice. Zde průhled z dopravní kanceláře přes výdejní okénko do vestibulu a následně až do čekárny zcela v pozadí.
Staniční budova, objekt prádelny, skladů a skladiště - stav k 28.03.2012
První známky zvratu k lepšímu jsou již patrné. Staniční skladiště bylo provizorně zabezpečeno proti vstupu a bezprostřední okolí staniční budovy bylo vyčištěno od neudržované vegetace.
Totožná situace v pohledu z druhé strany.

Postupně se měnící stav budovy je patrný z následujících snímků


( vlevo 28.3.2012 - vpravo 13.4.2012 )
28.03.2012
13.04.2012

Jak je patrné, staniční budova je snad z nejhoršího venku. V těchto dnech se do prázdných stavebních otvorů navracejí repasovaná původní okna. Další postup prací se budu snažit vkládat formou krátkých aktualizací.

Text a foto Michal Boček

AKTUALIZACE 12-6-2012

Od poslední aktualizace uběhly takřka 2 měsíce a nastává tak správný čas opět nahlédnout, jak se situace na tovačovském nádraží vyvíjí.
12.6.2012
Již na celkovém pohledu je patrné, že byla dokončena celková repase původních oken, s náledným doplněním záclon. Došlo k povrchové úpravě dřevěných prvků jak jižního, tak severního štítu. Dále byly doplněny chybějící části okapových svodů na obou stranách budovy. Červnovou novinkou je pak rozmístění truhlíků s květinami v prvním nadzemním podlaží.
Další změnou, která nastala na začátku května, bylo odstranění loga Českých drah na jižní straně budovy. Logo tu bylo umístěno na jaře roku 2002 a dotvářelo tak prakticky 10 let kolorit zdejšího nádraží.
Nepříjemná skutečnost však nastala na opačné straně, tedy severním boku. Beze zbytku byl odstraněn původní nápis na straně od města. Ten se do dnešních dnů honosiĺ četnými zbytky původního německého nápisu Tobitschau. Je velká škoda, že zrovna tento prvek se nepodařilo zachovat. Je otázkou, zda je možné do budoucna počítat s jeho případnou obnovou. Jak vypadal ještě začátkem dubna 2012 ukazuje snímek níže.

 


Komentáře

1 Vti Vti | E-mail | Web | 7. května 2012 v 7:47 | Reagovat

Diky za povzbudivou zpravu a dobre fotky! Doufam, ze se tam dostanu nakouknout, i na vlacky, samozrejme:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama