Jarní probouzení na Tovačovce

10. května 2012 v 21:54 |  TOVAČOVKA

Modelářské a psí dostaveníčko v Tovačově

První květnový víkend roku 2012 uspořádalo občanské sdružení Kroměřížská dráha první letošní veřejné jízdy zvláštních vlaků na jinak opuštěné trati z Kojetína do Tovačova. V předchozích letech bývaly květnové jízdy vždy spojovány s oslavami kulatých výročí zdejší trati. Letos tomu však bylo jinak. Souběh dvou zajímavých kulturních akcí v Tovačově - v pořadí již III.modelářská výstava Plastic People of Tovačov a na místním fotbalovém hřišti probíhající 6.ročník mezinárodní soutěže psů Kirican DiscDog Freestyle - přímo vybízel k navázání užší spolupráce.
A tak ve dnech 5. a 6.května vyrazilo na trať mezi hanáckými městy každý den celkem šest párů vlaků, doplněných o jeden spoj z ryze provozních důvodů. Soupravu vlaku tvořila osvědčená sestava vozidel Klubu přátel kolejových vozidel Brno (dále jen KPKV), tvořená dieselhydraulickým motorovým vozem M240.0113 zvaným "Singrovka" s přípojným vozem Blm. Svoji premiéru si tato vozidla na Tovačovce odbyla již na podzim roku 2009, kdy zajišťovala dopravu návštěvníků na Výlov Hradeckého rybníka. Tehdy však panovalo opravdu nevlídné podzimní počasí s četnými přeháňkami a inverzní oblačností. Pro Tovačovku typické počasí se však naštěstí letos nekonalo a po oba dny panovala nádherná polojasná obloha.
Podobně jako při loňských jízdách na Výlov se k odstavení soupravy ze soboty na neděli využilo pronajaté kolejiště vlečky Prefy TOPOS v Tovačově. Rozlehlé kolejiště vlečky tu v současnosti ukrývá i další vozidla z flotily KPKV. Namátkou lze třeba uvést "Karkulku" T444.1516, která se zabydlela v místní remíze.
Premiérové dvoudenní květnové jízdy se u veřejnosti setkaly s kladným ohlasem a po celou dobu jezdila souprava slušně obsazena. Své zájemce o svezení nalezla i dvojice provizorních zastávek v Kojetíně - Nad Jordánem a v Uhříčicích - U hřbitova, zřízených speciálně pro tyto jízdy. Průvodčí v dobových uniformách, lepenkové jízdenky, prodej propagačních materiálů se železniční tématikou, atraktivní kolejová vozidla - to je již zavedený kolorit, který k těmto jízdám neodmyslitelně patří.
A co říci závěrem? Díky kladným ohlasům jak ze strany cestujících tak pořadatelů, lze soudit, že tyto jízdy nezůstanou osamoceny a najdou své pokračovaní i v dalších letech. Přiřadily by se tak po bok již několik let úspěšně pořádaných jízd na srpnový Folk-country festival Tovačovský PORTÁL a podzimní tradiční Výlov Hradeckého rybníka. Kdo se na květnové jízdy nedostal, či se sem teprve chystá, nemusí zoufat. Další možnost svézt se do Tovačova vlakem bude ve dnech 11. a 12.srpna, kdy se bude konat další ročník Tovačovského PORTÁLu 2012.
Tak někdy nashledanou na Tovačovce !


Lepenkové jízdenky používané na jízdách KMD o.s.

5.5.2012

Jeden z prvních sobotních spojů z Tovačova je zachycen nad rybníkem Náklo nedaleko osady Annín
Závěrečné klesání před Tovačovem
Objíždění vozu v Tovačově
M240.0113 míjí při cestě do Kojetína annínskou švestku
Táhlým polkovickým obloukem proplouvá jeden ze spojů do Kojetína
"Singrovka" před malou chvílí opustila provizorní zastávku Uhříčice - U hřbitova a vydává se na cestu do Tovačova
Objíždění vozu na konečné v Tovačově. Za povšimnutí stojí pomalu se zlepšující stav výpravní budovy, která na začátku tohoto roku přešla do rukou soukromého majitele
BTK Betonika Lobodice
Bývalou zastávkou Uhříčice obec projíždí odpolední spoj do Tovačova
Kilometr 6,6 u říčky Valová
Poslední sobotní spoj do Tovačova právě minul bývalou hlásku Skašov
Po náročném dnu Singrovka vjíždí do areálu Prefy TOPOS v Tovačově, kde přenocuje na nedělní jízdy.

6.5.2012

První sluneční paprsky ozařují "Singrovku" M240.0113 při výjezdu z vlečky TOPOSu
Cestou posunu směřuje souprava z vlečky Toposu do stanice Tovačov (dnes pouze nákladiště)
První ranní spoj z Tovačova míjí bývalou hlásku Skašov
" Na Valové "
Řepková pole na okraji Lobodic
Bývalá zastávka Oplocany
U křenovského přejezdu vyrostla v minulých letech nová dominantní sila
Pauza mezi spoji v Kojetíně
Především díky štěrkovým vlakům známé traťové rovinky u Polkovic
Km 8,8 nad rybníkem Náklo u osady Annín
Chvíle oddechu na nádražíčku v Tovačově
M240.113 s posledním nedělním spojem do Tovačova vjíždí do míst, kde se nacházela bývalá zastávka Uhříčice
Snímkem posledního spoje z Tovačova na okraji Lobodic v rámci dvoudenního květnového ježdění se rozloučíme. Tak zase někdy na shledanou na Tovačovce !


Text a foto Michal Boček
 


Komentáře

1 Králék Králék | E-mail | 11. května 2012 v 21:28 | Reagovat

Je to opravdu moc hezké zhlédnout tuto krásnou prezentaci :-),navíc ve chvíli,kdy už to tu má člověk lehce omrknuté.

Líbíte se mi jako fotograf. Víte přesně kam zajít, jak to udělat, co bude vhodné a máte vše skvěůle načasované,takže jste opravdu všude.Není to jenom tento případ, jsou to všechny Vaše snímky.
Rád bych si s vámi někdy pokecal, ale není to možné,protože vy jste kvůli výše jmenovaným stále  v pohybu.

S velkým obdivem, staré blázen Králék

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama