Srpen 2012

PORTÁL 2012

27. srpna 2012 v 20:20 TOVAČOVKA
Již po šesté uspořádalo občanské sdružení Kroměřížská dráha (dále jen KMD) ve spolupráci s Českými drahami jízdy zvláštních vlaků u příležitosti konání folk-country festivalu Tovačovský PORTÁL a Kojetínských hodů. Ideální souběh dvou velkých kulturních akcí o jednom víkendu přímo vybízí k vypravení zvláštních vlaků na jinak provozně opuštěnou trať. Osobní dopravě je totiž Tovačovka již více jak třicet let zapovězena a trať samotná přežívá jen díky nákladní dopravě.
V posledních letech nastolený rozsah víkendového provozu k PORTÁLu doznal jen minimum změn. Sedm párů vlaků za den brousilo koleje Tovačovky. Novinkou v letošním roce bylo zavedení jednoho páru spojů do Chropyně. Soupravu vlaku tvořila motorová lokomotiva T466.0007 "Pielstick" s trojicí nově renovovaných historických vozů Ci ( Ci 3-9425 + Ce 3-2252 + Ci 4-2262 ) a jednoho služebního vozu Da-k ( 940 5 107-4 ). Na rozdíl od osobních vozů, které si tu odbyly premiéru, Pielstick na Tovačovku zavítal již podruhé. Poprvé tomu bylo již v roce 2009, kdy se zde na skok ukázal se zvláštním vlakem pro fotografy.
O odbavení cestujících se starali průvodčí z řad členů KMD v dobových uniformách. Hojně využíván byl také v soupravě zařazený služební vůz, po železničářsku zvaný "hytlák". Svůj dočasný úkryt tu během přepravy nalezly početné řady kočárků a jízdních kol. Ve vlaku bylo možné zakoupit předměty se železniční tématikou, nechat si orazit pamětní razítka či zakoupit pamětní turistickou známku.
Organizačně velmi dobře zvládnutá akce, bezchybně fungující technika a příjemná atmosféra. V tomto směru lze uvést jen samá pozitiva, ovšem našla se i negativa, kterým se však dá jen stěží vyvarovat. Jaké by to byly jízdy na Tovačovce, kdy se nevyvedlo to typické "Tovačovské počasí". Po letech mi to již přijde jako otřepaná fráze. Prakticky po celou sobotu panovala oblačná až zatažená obloha doprovázená četnými přeháňkami s teplotami bližšími k podzimním měsícům. V neděli naštěstí došlo k výraznému zlepšení a polojasná obloha znamenala citelný zvrat nejen v počtech zájemců o svezení.
Kdo nestihl květnové či srpnové jizdy bude mít ještě příležitost ! 28.9. se vydá vstříc Tovačovu zvláštní parní vlak vedený parní krasavicí 423.009 se soupravou dobových vozů.
Tento den hostí město Tovačov 3.sraz Hanáků. Akce navazuje na dřívější úspěšné jízdy s olomouckou Rosničkou 464.202 na Svatováclavské hody.
Do konce roku se vlaky na Tovačovku vrátí ještě jednou, a sice u příležitosti tradičního Výlovu Hradeckého rybníku. Ten letos připadá na 20. a 21.října 2012 a v čele zvláštních vlaků tvořených přívěsnými vozy Bix by měl stanout ´"Malý Hektor" T435.0113 brněnského spolku KPKV (Klub přátel kolejových vozidel).

11.08.2012

První spoj do Tovačova v rámci letošního 14.ročníku Tovačovského PORTÁLU zachytil objektiv na světelném přejezdu u Uhříčic.
Deštěm zkrápěnou krajinou u rybníku Náklo projíždí jeden ze spojů z Tovačova do Kojetína.
Nepolevující déšť zastihl vlak i na bývalé zastávce Oplocany.
T466.0007 cestou z Kojetína přijíždí do zastávky a nákladiště v Lobodicích.
Industriální architektura průmyslového závodu na prefabrikované betonové dílce v Tovačově dává kulisu jednomu z několika zvláštních vlaků, které během soboty na Tovačovku vyrazily.
Noc v Tovačově - před 30-ti lety každodenní záležitost, dnes vzácnost, kterou lze spatřit jen jednou v roce během jízd na Tovačovský PORTÁL.
Spatřit rozsvícenou nádražní budovu v Tovačově je věc, se kterou už mnoho let nikdo nepočítal, že bude skutečností. Přesto se tomu tak stalo zásluhou nového majitele budovy, který ji pomalu uvádí do původního stavu.

12.08.2012

Neděle byla již ve znamení slunečného počasí. Zde první ranní spoj z Kojetína do Tovačova nedaleko Valové.
Na rozdíl od letošního vzkříšení tovačovského nádraží, je na objektu bývalé hlásky Skašov patrný zhoršující se stav.
Na zastávce Oplocany.
"Pielstick" se rozjíždí ze zastávky v Lobodicích vstříc Tovačovu.
Zvláštní vlak se navrací z Chropyně zpět do Kojetína.
"Štěrkový" flek na rovince u Polkovic.
Zvláštní vlak do Tovačova uhání cestou k Tovačovu nad zástavbou obce Uhříčice.
Okolo jednoho z několika místních betonářských závodů pomalu proplouvá T466.0007 se spojem do Kojetína. Komín v pozadí náleží bývalému cukrovaru v Anníně (dnes závod GOLDBECK Prefabeton)
Nezaměnitelné panorama města Tovačov .
Chvíle oddechu mezi spoji na koncovém nádraží v Tovačově.
Vzdalující se panorama Tovačova střídá industriální ráz krajiny u Annína.
"Pielstick" právě opouští dvanáctipromilové klesání u Uhříčic.
Poslední letošní "portálový" spoj právě překonává most přes říčku Valovou.

Text a foto Michal Boček

S Bertou na Pouť

13. srpna 2012 v 22:30 Novinky
Rok se sešel s rokem a pomalu se zkracující dny dávají tušit, že se opět přiblížila tradiční karlovská pouť ve Velkých Karlovicích. Tradiční jarmark, pouťové atrakce a bohatý doprovodný program jsou každoroční tradicí. Také dění na zdejší železniční trati ze Vsetína do Velkých Karlovic je v době konání poutě již po léta spjato s jízdami zvláštních historických vlaků. Letošní rok nebyl vyjímkou. Ovšem administrativní překážky nedovolily protentokrát nasadit do čela zvláštního vlaku tradičně parní lokomotivu. Bylo tedy nutné hledat náhradní řešení. To se našlo v podobě "netlumené" olomoucké Berty 749.259-8. Typické chrochtání netlumeného šestiválce se v údolí Vsetínské Bečvy rozléhalo celkem čtyřikrát a to na dvou obratech do Velkých Karlovic.
Velké Karlovice zast. - Velké Karlovice
Velké Karlovice
Velké Karlovice
Velké Karlovice
Velké Karlovice - Velké Karlovice zast.
Huslenky zast.
Velké Karlovice zast. - Karolinka

Text a foto Michal Boček