Odemykání lokálky ...

11. května 2013 v 9:57 |  TOVAČOVKA
Rok se sešel s rokem a příroda se po letošní nebývale dlouhé zimě započala převlékat z fádních hnědých barev do pestrých odstínů zelené. Den se povážlivě prodlužuje a teplota rapidně stoupá vzhůru. To vše je neklamným znamením, že jaro je už opravdu tady. Také "Tovačovka", jak je nazývána pozapomenutá lokálka spojující hanácká města Kojetín a Tovačov v tomto čase nezahálí a probouzí se ze zimního spánku. Občanské sdružení Kroměřížská dráha o.s. ve spolupráci s Českými drahami a.s. vypravily první květnový víkend mezi Tovačovem a Kojetínem hned šest párů zvláštních historických vlaků. Jednalo se o první letošní možnost svézt se vlakem do Tovačova. Zdejší pravidelná osobní doprava je bohužel již od roku 1981 minulostí. Hlavním impulsem pro uspořádání jízd vlaků byl podobně jako v minulém roce souběh hned několika zajímavých kulturních akcí v blízkém okolí tratě. V Tovačově to byly psí závody Key Disc Dog Freestyle s mezinárodní účastí a v místní sportovní hale již čtvrtý ročník modelářské výstavy Plastic People of Tovačov. V nedalekých Uhříčicích pak hodové slavnosti na návsi spojené s bohatým doprovodným programem. Po celý víkend byl pro návštěvníky také otevřen tovačovský zámek s prohlídkou zámeckých interiérů a vyhlídkou ze zámecké věže.
Soupravu vlaku tvořil historický motorový vůz řady M131.1 přezdívaný Hurvínek spolu s přívěsným vozem BDlm. Červený nátěr, dřevěné lavice, plné stahování oken, typický zvuk tatrováckého motoru, vůně spálené nafty a fascinující pohled na práci strojvedoucího za pultíkem řízení v nástupním prostoru pro cestující. Dříve zcela běžná romantika většiny našich lokálek, kde tyto vozy sloužily v každodenním provozu, na tovačovské trati nevyjímaje. Zájemci si mohli nechat otisknout pamětní razítka či zakoupit některý ze suvenýrů se železniční tématikou. Cestující nebyli ošizeni ani o takové detaily jako jsou repliky lepenkových jízdenek či průvodčí v dobových uniformách.
Kdo se nestihl svézt s Hurvínkem na Tovačovce nemusí zoufat. Již od druhé poloviny května se naskytá možnost svézt se totožnou soupravou po dobu letní turistické sezóny na pravidelných vlacích mezi Břeclaví a Lednicí. A na co se můžeme letos ještě těšit na Tovačovce? Již v srpnu kolejnice opět přebrousí zvláštní vlaky u příležitosti konání dalšího ročníku folk-country festivalu Tovačovský Portál ( 17.-18.8.). V říjnu pak následují tradiční víkendové jízdy na slavnostní výlov Hradeckého rybníka v Tovačově (19.-20.10.)

4.5.2013

Valová
Uhříčice
Tovačov
Uhříčice - Lobodice
Uhříčice - Lobodice
Kojetín
Tovačov
Valová

5.5.2013

Lobodice
Tovačov
Tovačov
Uhříčice - Lobodice
Oplocany
Uhříčice - Lobodice
Lobodice
Uhříčice
Tovačov
Uhříčice - Lobodice
.
Text a foto Michal Boček
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama