Srpen 2013

S Bertou na PORTÁL 2013

26. srpna 2013 v 18:06 TOVAČOVKA
Nadcházející druhá polovina srpna dává tušit, že se opět nachýlil čas konání folk-country festivalu Tovačovský PORTÁL. Letošní jubilejní 15.ročník připadl na sobotu 17.8. a vhodně jej podobně jako v minulých letech doplnily souběžné Kojetínské hody pořádané ještě v neděli 18.8. Na letošním pořádání jízd se podílela Kroměřížská dráha o.s. (KMD), České dráhy a.s. a nově také Výzkumný Ústav železniční a.s. (VÚŽ a.s.)
Při výběru vozidel je vždy kladen velký důraz na jeho atraktivitu a různorodost. PORTÁL 2013 nebyl vyjímkou a plejádu vozidel, která se na Tovačovce objevila rozšířil zástupce čtyřnápravových lokomotiv z produkce závodu ČKD Praha - řada T478.1 mezi příznivci drah známá pod přezdívkou Zamračená či Berta. Konkrétní stroj vyplynul ze vzájemné spolupráce KMD o.s. a VÚŽ a.s., který má v dlouhodobé zápůjčce od NTM (Národní technické muzeum) stroj T478.1010. Pro atraktivitu soupravy byly vybrány čtyřnápravové vozy Bt-k ve vojenské úpravě z majetku DHV Lužná u Rakovníka s deponací v Pardubicích.
Víkendovému provozu předcházel páteční návoz vozidel netradičním způsobem. Aby se zužitkoval jinak nevyužitý převoz vozidel z Čech na Moravu, byl vlak veden jako veřejný a trasován atraktivní cestou přes Malou Hanou. Možnost svézt se stylovou soupravou po jinak opuštěných tratích v okolí Chornic využilo několik desítek cestujících.
Vlastní víkendové ježdění na Tovačovce doznalo oproti loňskému roku hned několika změn. Především došlo k úpravě počtu spojů, který klesl ze sedmi párů na pět. Navíc sobotní večerní pár byl z technických, ale i ekonomických důvodů veden pouze motorovým vozem řady 810. "Motor" 810.639- si tak na Tovačovce odbyl svoji premiéru a zároveň se stal hlavním aktérem tradičního noční fotografování před staniční budovou v Tovačově. Vůbec poprvé byla také aplikována změna polední pauzy, během které souprava namísto tradičního odstavení v Kojetíně vyčkávala v Tovačově. Tohoto prostoje mezi spoji bylo možné využít k návštěvě minivýstavy o tovačovské dráze zřízené přímo v jedné z místností tovačovské výpravní budovy. Na sedmi panelech byl pomocí fotografií prezentován průřez historie dráhy od vzniku až po současnost, včetně činnosti KMD. Výstavku vhodně doplňovaly drážní artefakty ze sbírek členů KMD. Vítanou a kladně hodnocenou novinkou mezi návštěvníky byla možnost občerstvit se přímo v prostoru tovačovské stanice ve speciálně zřízeném občerstvení.
Výčet letošních novinek uzavírá zajištění návazné autobusové dopravy v trase Tovačov - Věrovany - Dub a Bolelouc, na které se podílelo Sdružení historické dopravní techniky Prostějov s historickým autobusem Škoda ŠL 11. Vypraveno bylo během soboty pět párů spojů. Také tyto jízdy si našly své zájemce a lze očekávat další spolupráci do dalších let.

Informační panel ve vestibulu kojetínské stanice lákal na jízdy zvláštních vlaků do Tovačova

16.8.2013

.
Mladějov na Moravě
Moravská Třebová
Šubířov

17.8.2013

.
Lobodice
Tovačov
Tovačov
Tovačov
Oplocany
Lobodice - Uhříčice
Lobodice - Uhříčice
Prefa Topos Tovačov
Uhříčice - Lobodice
Valová
Uhříčice
Lobodice - Uhříčice
810.639-5 během večerní pauzy v Tovačově

18.8.2013


Oplocany
rybník Náklo u Lobodic
Tovačov
.
Oplocany - hláska Skašov
Lobodice - Uhříčice
BTK Betonika Lobodice
Prefa Topos Tovačov

Text a foto Michal Boček