Listopad 2013

Výlov 2013

5. listopadu 2013 v 19:31 TOVAČOVKA
Léto uteklo jako voda a turistická sezóna se přiblížila do svého závěru. Také jízdy zvláštních vlaků na Tovačovce dospěly do své letošní poslední dekády. Pomyslné uzamykání lokálky bylo již tradičně spojeno s konáním slavnostního Výlovu Hradeckého rybníka v Tovačově, který letos připadl na 19. a 20.října. Občanské sdružení Kroměřížská dráha ve spolupráci s Klubem přátel kolejových vozidel Brno (dále jen KPKV) vypravilo mezi Kojetínem a Tovačovem během víkendu celkem 12 párů vlaků. Složení vlaku tvořila osvědčená sestava vozidel KPKV. Motorový vůz M286.0044 "Krokodýl" spolu s dvojicí přívěsných vozů Bix, které mají v současné době svůj domov na vlečce Toposu. Totožnou soupravu bylo možné na Tovačovce spatřit již v roce 2011 taktéž během jízd na Výlov. Samotné jízdy vlaků vhodně doplňovala "Karkulka" T444.1516 odstavená ve šturcu manipulační koleje u výpravní budovy, s možností prohlídky jejího stanoviště strojvedoucího. "Karkulka" tak alespoň na dva dny opustila svůj "domov" v remíze Prefy Topos. A nezůstalo jen u vystavování. Aby se nemuselo složitě manipulovat na nocování do Toposu byla celá sestava včetně "Karkulky" stažena posledním spojem do Kojetína. V neděli pak první ranní spoj na Tovačov odvezla na čele "Karkulka"
Po oba dny byla příchozím návštěvníkům naposledy zpřístupněna malá výstavka o historii a současnosti tovačovské dráhy instalovaná v prostorách výpravní budovy. V sobotu navíc mezi nádražím a okolními obcemi pendloval historický autobus Karosa typu ŠL11 prostějovského sdružení historické dopravní techniky. Vhodně tak doplňoval vlakové spojení a plnil roli "přibližovadla" k centru dění - Hradeckému rybníku

19.10.2013

"Karkulka" T444.1516 s dvojící Bixů opustila areál Prefy Topos a sjíždí do tovačovské stanice.
První podzimní sluneční paprsky se zakusují do tovačovské stanice. "Karkulka" vyčkává na příjezd "Krokodýla" z Kojetína.
První ranní sobotní spoj z Kojetína do Tovačova byl veden sólo vozem 850.044 - zde zachycen nedaleko bývalé zastávky Oplocany. Po příjezdu do stanice dobere Bixy a společně s nimi se vydá na zpáteční cestu do Kojetína.
Zde již kompletní souprava opouští Tovačov a ukrajuje první metry tovačovské trati.
Několikrát za den se naskytlo zajímavé setkání kolejových vozidel v prostoru tovačovské stanice během objíždění soupravy.
Podzimně zbarvená krajina u osady Annín.
Další ze zajímavých setkání v prostoru tovačovské stanice.
"Krokodýl" míjí bývalou zastávku Oplocany.
Jen o několik set metrů blíže k Tovačovu vznikl tento snímek s industriálním zátiším Prefy.
Bývalá zastávka Uhříčice obec.
Nad zástavbou Uhříčic nedaleko místního hřbitova.
Industriální zátiší tovačovské Prefy v místě bývalé zastávky Oplocany.
Opět bývalá zastávka Uhříčice obec, tentokrát s návratovým spojem do Tovačova.
Nad Uhříčicemi.

20.10.2013

.
Díky noční deponaci vozidel v Kojetíně mohl vzniknout tento snímek s "Karkulkou" nedaleko Lobodic vezoucí první nedělní spoj do Tovačova.
Svým způsobem unikátní záběr z Tovačova, kdy až na samý konec manipulační koleje najíždí po více jak deseti letech plnohodnotné kolejové vozidlo v podobě T444.1516.
Lehké zhoupnutí na výhybce vlečky tovačovské Prefy Topos.
"Karkulka" T444.1516 se vyhřívá v tovačovské stanici.
.
Méně tradiční záběr na kolejiště stanice, který se naskýtá z půdních prostor výpravní budovy.
Spoj do Tovačova se za vydatných zvukových efektů vydává ze zastávky v Lobodicích.
Další záběr nás zavádí do prostoru bývalé hlásky Skašov.
Panorama města Tovačov a skládkové zázemí prefabrikovaných dílců místní Prefy Topos.
Podobná scenérie se opakuje o několik kilometrů dále v Lobodicích, kde sídlí obdobný závod Betonika spol.s.r.o.
Víkendové ježdění se chýlí ke svému konci. "Karkulka" zatláčí vozy na vlečku Prefy ...
... a odstavuje je na jednu z manipulačních kolejí uvnitř závodu ...
... aby se nakonec sama ukryla v útrobách zdejší remízy.

Text a foto Michal Boček